فراموش کردم
اعضای انجمن(594) مقررات انجمنهای صفحه اصلی ارتباط با مدیر انجمن نظرات انجمن
جستجوی انجمن
عناوین پر بازدید ماه
اسماعیل مختاری (miyanehpix )    

کاخ-موزه سبز در مجموعه سعدآباد

درج شده در تاریخ ۸۹/۰۵/۲۰ ساعت 07:49 بازدید کل: 2115 بازدید امروز: 1 0 می‌پسندم  
 

منظره شهر تهران از کاخ سبز

 

لینک تصاویری از داخل کاخ :

http://www.memaran.ir/article401.html

 

توضیح کامل در باره مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در ویکی پدیا :

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%AC%D9%85%D9%88%D8%B9%D9%87_%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C_%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C_%D8%B3%D8%B9%D8%AF%D8%A2%D8%A8%D8%A7%D8%AF

  کاخ-موزه سبز ( قصر سنگی ، کاخ شهوند ، کاخ رضا شاه پهلوی )

یکی از زیباترین کاخ های سلطنتی موجود در ایران می‌باشد ، که در نقطه‌ای مرتفع ، در شمال غربی مجموعه سعدآباد قرار دارد. این کاخ ، در ابتدا به صورت ساختمانی نیمه تمام بود که به شخصی به نام علیخان تعلق داشت و نپه ای که ساختمان روی آن واقع شده بود ، به همین نام معروف بود. رضا شاه ، پس از اینکه ساختمان واقع بر این تپه را از علیخان خریداری کرد ، کاخ کنونی را بنا نهاد و کار ساخت و تکمیل آن از زمان وزارت جنگی او ، تا اوایل سلطنتش ( سالهای ۱۳۰۱ تا ۱۳۰۷ خورشیدی ) به طول انجامید. سرانجام ، این کاخ با تلاش هنرمندان و معماران ایرانی ، پس از هفت سال کار ، در دو طبقه ( زیر زمین و همکف ) بنا گردید. رضا شاه از طبقه همکف به عنوان محل زندگی و دفتر کار خود ، و از زیر زمین به عنوان انباری استفاده می‌کرد. این کاخ ، به دلیل استفاده از سنگ های سبز کمیاب معدن خمسه زنجان ، در نمای خارجی آن ، به قصر سنگی نیز معروف است. ملات سنگ ها ، از جنس سرب است و مانع شکستن آنها در اثر انقباض و انبساط می‌شود. درب اصلی کاخ ، از سمت شمال غربی به سمت رشته کوه‌های مرتفع البرز گشوده می‌شود. سر در و ستون های ورودی کاخ ، نیز از جنس سنگ مرمر خراسان ، و ترکیب و تلفیقی از نقوش و موتیف های هنر ایرانی و اروپایی است. با بازسازی و مرمت کاخ ، قصر سنگی به کاخ شهوند ، معروف گردید و پس از انقلاب ایران ، به کاخ سبز تغییر نام داد. گچ‌بری ها و آیینه کاری های ظریف و زیبای درون کاخ ، کار دست هنرمندان ایرانی ناشناس است. تذهیب دیوار ها ، اثر استاد حسین بهزاد ، و خاتم کاری ها ، حاصل کار گروهی کارگاه استاد صنیع خاتم است. مساحت زیربنای کاخ ، در دو طبقه ، ۱۲۰۳ متر مربع می‌باشد و معمار آن ، میرزا جعفر کاشی معروف به معمارباشی بوده است. یکی از زیبا ترین قسمت های این کاخ ، تالار آیینه است. روی تمامی آیینه ها ، با گل هایی از گچ تزئین شده و با قالی مشهد ۷۰ متری زیبایی ، که اثر عبدالمحمد عمواغلی است ، فرش شده است. در این تالار ، یک دست مبل کوبلن دوز کار دست ، مربوط به دوره قاجار قرار دارد. میز وسط تالار ، کار کشور فرانسه و متعلق به قرن ۱۸ میلادی است. پرده‌ای نقره فام به چوب پرده‌ای منبت کاری شده ، پنجره تالار را مزین کرده است. از ویژگی های این تالار ، همخوانی نقش وسط فرش ، با طرح سقف است. آیینه کاری های سقف با طرح قندیل ، کار هنرمندان ایرانی است. از دیگر وسایل با ارزش این کاخ ، می‌توان به مجسمه‌ها و مبل های دوره لویی شانزدهم ، و نیز دو میز کنسول مربوط به دوره ناپلئون اشاره کرد.

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۸۹/۰۵/۲۰ - ۰۷:۴۹

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم